Průvodce zvládání stresu: Jak v podnikání překonat pocity zahlcení a neúspěchu

I pro podnikatelku, která má času víc než třeba freelancerka na mateřské, jsou období zahlcení naprosto normální. Každá z nás prochází chvílemi, kdy se cítí vyčerpaná a demotivovaná, kdy včera jasná vize se dneska zdá nedosažitelná.

Podnikání není jízda na růžovém jednorožci

Existuje česká studie (viz zdroje) poukazující na vysokou zátěž českých podnikatelek, často rizika jako nízké zisky, nejistotu a osamělost nebo dokonce nedobrovolnost sebezaměstnání.

Možná se vás to týká, možná patříte k těm šťastnějším, v každém případě následující tipy pomůžou v jakémkoliv stádiu podnikání.

Co dělat, když cítíte, že se vám úzkost a stres vkrádají do těla i mysli?

Vyklidněte se

To především. Když se pustíte do čehokoliv s už propuknutým vnitřním stresem, bude se vaše úzkost zvyšovat a nebudete dělat moudrá rozhodnutí. Dopřejte si pár hlubokých nádechů, projděte se v přírodě nebo si dejte pětiminutovku jógy, poslechu hudby, v klidu se najezte – cokoliv, co vám pomůže zpomalit a uklidnit mysl. Prokládejte svůj den těmito chvilkami zastavení co nejvíce.

Odhalte největší stresory

Pochopení kořenů stresu a zahlcení v podnikání je klíčové. Prošmejděte svou mysl a identifikujte své hlavní stresory. Plus analyzujte jejich dopady na vaše podnikání i osobní život – jsou opravdu tak závažné nebo jen máte pocit, že ztrácíte kontrolu?

Může to být nedostatek času (= nerespektujete, že máte tolik času, kolik máte, a neuzpůsobujete tomu způsob, jak podnikáte – snažíte se podnikat jako někdo, kdo má času víc než vy), přehlcení úkoly, včetně nedůležitých detailů, finanční nejistota nebo pochybnosti o sobě samé. A možná je to tak jednoduché – že jste se už nějakou dobu pořádně nevyspaly.

Když jsme unavené, vše vypadá černější.

Dělejte si několik týdnů hodnocení

Mně osobně pomáhá v obdobích energie psát si poznámky o tom, co mi funguje a co ne. Tím si udržuji přehled o svých postupech, při nedostatku energie mám snadná vodítka a i se rychleji pak vrátím k tomu, co fungovalo, až mám zase více energie.

Co když jste vyčerpané svým projektem?

Se svým projektem máte tak trochu milenecký vztah. Někdy je to pohádka, někdy potřebujete svůj prostor. Musím říct, že tady se mi osvědčilo, že mám dva projekty. Do některého se mi prostě nechce, jsem jím vyčerpaná, možná jsem na něj i naštvaná, že se mu i přes tolik mé péče nedaří, jak chci, tak ho odložím, klidně na pár měsíců. To je charakteristické pro rebelky, alchymistky, ale může se to stát každé z nás.

Je úplně v pořádku si ze svého projektu (je-li aspoň trochu samostatný – máte produkt, nastavené příchozí kanály a zákazníkovu cestu, uvítací sérii v newsletteru) odskočit na čas k něčemu jinému a tam zas chvíli se soustředit a vylepšovat. A pak až vítr kreativity zavane, tak zpět k vylepšování projektu, od kterého jsme chvíli potřebovaly odstup.

Je to umění vědět, kdy konat a kdy lenošit.

Projekt chvíli může jet na automat (máte-li to dobře nastavené, jen s vaším lehkým dohledem), sice nebude generovat takové zisky jako s plnou vaší pozorností, ale jestli už nějakou dobu podnikáte a nejste v krizi nebo krize nevyčerpala vaše konto, tak si to můžete dovolit.

Pokud ne, dejte si to jako hlavní cíl pro příštích 12 měsíců – konfigurovat vaše podnikání a osobní finance tak, abyste si to dovolit mohly (potřebujete-li k tomu pomocníka, můžete využít náš finanční zápisník s kurzem Stabilní prosperita bez stresu)

Budujte soběstačný projekt

Je to jako s děckem, pokud je na vás závislé 24/7 a vy se nedobíjíte, je to náročný, nejste ve svém nejlepším já. Začněte delegovat úkoly a optimalizovat své procesy, automatizovat (článek Jak podnikat ziskově s pouhými pár hodiny týdně). Jestli jste podnikatelka duší, vaše podnikání je na celý život, takže je to dobrá investice času a peněz.

Zjednodušovat, zjednodušovat a zjednodušovat. Hlavně nebojte se požádat o pomoc. Prospět může i mentorka s nadhledem.

Nastavte si jasné hranice

Udělejte svá rána a večery nebo jiné chvíle dne posvátné.

Udržitelný work-life balance je základem dlouhodobého úspěchu. Stanovte si jasné hranice mezi prací a osobním životem a důsledně je dodržujte. Můžete využít náš Life Work Wellness Kit – týdenní plánovač, který vám pomůže sladit pracovní i osobní život, nastavit priority a vyhodnocovat vaše životní hodnoty.

Jednou jsem si postěžovala na networkingovém setkání, že mi náročná zakázka požírá večery, povýšenou odpovědí mi bylo, že jestli nejsem ochotná podnikání obětovat svůj čas, tak nikdy nebudu úspěšná. Ano, v té době vydělávala sto tisíc měsíčně, ale kde je ta dáma dnes, to nevím, ale v podnikatelské sféře jsem jí zanedlouho už nikdy neviděla.

Podnikání musí být udržitelná záležitost. Jasný, obětí je tam dost, ale mělo by to být krátkodobé, z dlouhodobého hlediska musíte, a opravdu musíte, být chytřejší a myslet v horizontu celého života a jeho kvality. Nečekejte „až“, začněte měnit své postupy a uvažování teď.

Akční výzva

Zaveďte si konkrétní rituály, které vám pomohou přepnout z pracovního módu do relaxačního.

Pěstujte odolnost průběžně

Budování rezilience a mentální odolnosti je běh na dlouhou trať, ale nesmírně se vyplatí. Technik je spoustu, ale hlavně mluvte se sebou laskavě. Vytvořte si deník svých úspěchů a úspěchů, kdykoliv zapochybujete o svých schopnostech, vraťte se k němu.

Sebepoznání je základ emoční inteligence. Vědět, kdo jsem a o co usiluju, ze silného směru života se rodí velká síla překonávat překážky. Víte, jak reagujete na stres, kam vás to vede? Vede vás to tam, kam chcete v životě jít, nebo na zcestí?

Cesta k trvale udržitelné pohodě není přímá a rozhodně ne jednoduchá. I s dobrou reziliencí vás občas přepadnou chmury, stres je součástí naší práce, zvlášť když ji chcete skloubit s rodinou, berte to jako součástí růstu a sebe v takových chvílích maximálně podporujte, nehodnoťte.

  • Naučte se rozpoznávat příznaky stresu
  • Věnujte pozornost prevenci
  • Snažte se o efektivní time management a delegování
  • Budujte podpůrnou síť kolegů, mentorů a blízkých

Kam dál?

Když nemáte na podnikání dost času.

Když chcete, aby váš byznys líp pracoval pro vás, ne vy pro něj.

Zdroje

ŠVARCOVÁ, Markéta, MARKOVÁ VOLEJNÍČKOVÁ, Romana, KŘÍŽOVÁ, Alena. Podnikatelky? Praha: Sociologický ústav AV ČR, 2020.

LEINWEBEROVÁ, Ludmila. Dyslektický mozek (část o stresu). Active Brain, 2019.

POLÁKOVÁ, Hana. Lehkost mého bytí. Brno, 2022.

ŠNÝDROVÁ, Ivana. Manažerka a stres. Grada, 2006.

PLAMÍNEK, Jiří. Sebepoznání, sebeřízení a stres: praktický atlas sebezvládání. Grada, 2013.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru